RŮZNÉ

Krásné dny Vám přeji přátelíčkové

15. února 2010 v 9:56

Ahojky

12. února 2010 v 10:58
PŘEJI KRÁSNÝ PÁTEK A VÍKENDÍČEK

Čištění skvrn

4. února 2010 v 22:23


Samozřejmě, že v každém obchodě najdeme dnes desítky prostředků na čistění skvrn různého druhu. Jejich výrobci se chlubí, jak zrovna oni mají ten jediný pravý univerzální a skvělý vynález, většinou při tom jde o to samé co již prodávají hezkou řádku let, jen tomu pro potěšení oka de facto změnili obal. Proto v některých situacích, místo různých nákladných čističů, nám při odstraňování skvrn mohou pomoci osvědčené rady našich předků a reklamní produkty ať si kupuje někdo jiný.
Skvrny od vína - skvrny po červeném vínu může pomoci odstranit víno bílé nebo je posypeme solí a nejlépe propláchneme poté lihem. Lze je také zaprat zakysaným mlékem. Pokud jsou skvry od vína ještě vlhké, podržíme je nad párou a poté vypereme ve vodě s mýdlem. Také je můžeme povařit ve slané vodě od brambor. Skvrny z bílého vína odstraníme teplým lihem, skvrny po šampaňském by měly zmizet při potírání ledem.
Mastné skvrny - na vlně se mastné skvrny odstraňovaly benzínem a poté propláchnutím, ale tuto metodu lze použít jen v naprosté nouzi, protože stejně může zanechat další šmouhy. Pokud fleky nejsou na vlně tak je velmi dobře odstraní bramborový škrob. Zvláště dobře tato metoda na sucho pomáhá na nejrůznější rostlinné tuky. Nejnáročnějším materiálem je hedvábí, na ně pomáhá rozmíchání škrobu v benzínu, nanesení na skvrnu a poté co směs vyschne tak ji opatrně seškrábeme.

Skvrny od ovoce - na tyto skvrny platí hlavně rychlost. Úplně čerstvé jednoduše odstraníme posypáním skvrny solí a zalitím vařící vodou. Pokud je už flek starší a sůl s vodou nepomáhá, tak do hry vstupuje zkyslé mléko do kterého skvrnu namočíme na několi hodin a poté ve vodě s mýdlem vypereme. Nejjednušeji se odstraňuje z bavlny nebo lnu, tam většinou stačí sůl a vařící voda. Na umělé materiály a hedvábí je to většinou nedostatečné a tam právě vstupuje zkyslé mléko a případně syrovátka. K velmi náročným na odstranění patří skvrny po borůvkách, na ty pomáhá, pokud místo polijeme vařící šťávou z citronu.

Přírodní skvrny - na skvrny od trávy by mělo stačit pečlivé potírání zabarveného místa vatičkou či látkou nasáklou lihem. Na smůlu je pro změnu mnohem úspěšnější éter nebo terpentýn.

Skvrny od inkoustu - čerstvé skvrny od inkoustu podobně jako skvrny od propisky lze odstranit namočením látky do obyčejného mléka. Starší odstraňujeme lihem smíchaným s citronovou šťávou.

Skvrny od krve - ty lze odstranit potřením postiženého místa škrobem rozmíchaným v troše vody, jak vyschne tak ho jemně odrolíme. Na čerstvé to funguje většinou hned na poprvé, u starších skvrn se operace musí několikrát zopakovat. Čerstvé skvrny od krve lze také vyčistit vlažnou vodou a poté případně peroxidem vodíku. Starou skvrnu na bílé látce namočíme do vody se sodou a po přibližně hodině pořádně vypláchneme ve vodě s octem. Na barevných látkách staré skvrny od krve můžeme namočit do vody se čpavkem a poté také propláchneme ve vodě s octem.

Skvrny od potu - tam způsob záleží na látce a barvě. Na bílé bavlně skvrny od potu vypereme ve vlažné vodě se čpavkem (na dva litry dvě lžičky) a mýdlem a poté vypereme normálně například v pračce. Na barevné bavlně skvrny od potu odstraníme potíráním vlatnou vodou s octem (na dva litry tři lžičky) a poté vypereme ve vodě s trochou pracího prášku. Na bílé hedvábí namočíme hadřík do studené vody, poté ještě do vody s rozmíchanou sodou a tímto potíráme postižené místo. Na konci hedvábí usušíme. U barevného hedvábí nejdříve omyjeme skvrnu od potu vodou s mýdlem a poté hedvábí namočíme do roztoku vody se čpavkem ve stejném poměru jako u bílé bavlny, po vyčištění skvrny hedvábí opláchneme a vysušíme. Univerzální způsob, který částečně funguje i u látek uvedených výše je namočení skvrny od potu do vody se solí nebo potírání flekatého místa hadříkem namočeným do vody s lihem v poměru jedna ku jedné. Poté ještě látku ručně vypereme a vysušíme.

Skvrny od kávy - čerstvou skvrnu by mělo stačit posypat solí, opláchnout, posypat práškem a přeprat v horké vodě. Starší skvrny od kávy potřeme glycerínem s trochou lihu a necháme odstát, případně potíráme ještě několikrát. Na konec skvrnu opláchneme teplou vodou.

Skvrny od vosku - na výběr je metoda ledová i horká, případně jejich kombinace v pořadí uvedeném. Skvrnu od vosku můžeme zmrazit a poté ji jednoduše vydrobíme. Také (nebo potom pokud ještě něco zbylo) ji lze položit mezi dva savější papíry a přežehlit žehličkou.

Skvrny od rzi - odstraňování skvrn od rzi záleží na materiálu. Velmi úspěšná je koupel v horké citronové šťávě, jenže nejde použít vždy, u jemných látek musíme být opatrni abychom spolu s odstraněním skvrny od rzi zároveň nepoškodili látku. Další metodou je pořádne potření místa se rzí práškem do pečiva a poté normálně látku vypereme. Také rez můžeme odstranit kyselinou citronovou, jednu lžičku na jednu skleničku vody, a poté látku pečlivě vyperreme.

Jak na plíseň v bytě

4. února 2010 v 22:20


Plíseň v bytě rozhodně nikoho nepotěší, ale ačkoliv si většina lidí myslí, že plíseň je jen problém estetický, tak bohužel faktem je, že její výskyt později může přinášet i závažné zdravotní problémy, zvláště u dětí, starších lidí a obecně u všech se slabší imunitou. Proto bychom měli se co nejvíce postarat, aby se v našem bytě plíseň nevyskytovala a nebo byla bleskurychle odstraněna a to spolu s příčinami.

Hlavní příčinou výskytu plísně je samozřejmě nadměrná vlhkost. Její příčinou můžou být stavební závady, nejčastěji zatékání vody střechou, které ale si v bytě sami nevyřešíme a musíme se společenstvím vlastníků, družstvem nebo majitelem vyjednat opravu. Dalším případem může být netěsnění kolem oken, kdy dešťová voda proniká malými škvírami do bytu. Nezřídka i za ni může havárie vodovodního potrubí nebo vyplavení sousedy, co ale většinou vyřeší pozvaný specialista. Kromě vad, které způsobují vnější vlivy, za které nemůžeme základním důvodem výskytu plísně v bytu je jeho nesprávné užívání. Člověk už jen tím, že dýchá vytváří velké množství vodní páry, když k tomu přičteme vaření, žehlení, mytí podlah, koupání nebo jen zalévání květin, tak máme hezkých několik litrů vody denně, která se nám vznáší po bytě a může způsobit plíseň. Na toto je jediná prostinká rada, větrat, čistit a vytápět. Byt bychom měli v každém ročním období alespoň třikrát denně pořádně vyvětrat - nejlépe právě po nějaké činnosti, která produkuje větší množství vodní páry, jako například koupel nebo vaření. V zimě také nezanedbáváme topení a to i když místnost příliš nepoužíváme. Navíc zvláště v koupelně pravidelně kvalitními dezinfekčními prostředky myjeme vanu nebo sprchový kout a také spáry mezi obklady, nesmíme zapomenout ale na pečlivé omytí čistou vodou ošetřených ploch, protože i zbytky čistících prostředků můžou přilákat plíseň. Také bychom neměli při ustavování nábytku zapomenout na to, že pokud dorazíme skříně těsně ke zdi, tak se tam nemůže dostat vzduch, ale vlhkost a tudíž i v budoucnu plíseň ano. Pokud to jen jde, necháme mezi zdí a nábytkem několik centimetrů prostoru.
Co ale dělat, když už se nám plíseň v bytě usadí. Při dodržení výše uvedených pravidel, by to nikdy nemělo být něco velkého, na to už bohužel je lepší si pozvat specialisty a nepouštět se do odstraňování sám. Malé plochy ale můžeme docela jednoduše ošetřit sami. Nejlépe je na začátku práce si nasadit ochrannou roušku, abychom zbytečně nevdechovali spóry. Postižené místo postříkáme prostředkem proti plísni (například dobře funguje Savo) a necháme podle pokynů působit. Pokud je plíseň jen na povrchu, tak ji odstraníme kartáčem, pokud se již zažrala do zdi, musíme použít škrabku. Velmi pečlivě okolí postiženého místa uklidíme. Na zeď zbavenou plísně naneseme podle pokynů výrobce izolační a podkladovou vrstvu a na konci naneseme disperzní barvu, která propouští páru. Pokud se nám plíseň začne objevovat v koupelně, na místech co špatně vysychají, postříkáme je libovolným protiplísňovým prostředkem, necháme působit a na konci otřeme houbou a pečlivě opláchneme čistou vodou. Se stavebními závadami v bytě, ale nemá smysl takto bojovat, tam se nejdříve musí odstranit příčina a poté se nám plíseň v bytě přestane objejevovat.

preji

1. února 2010 v 20:12Od úterka přijde silný vítr a závěje, varují meteorologové

1. února 2010 v 13:38
Českou republiku v úterý večer zasáhne tlaková níže postupující z Pobaltí. Odpoledne a navečer zesílí také vítr, který místy dosáhne až 90 km/h a na hřebenech hor až 110 km/h, a od západu se očekává sněžení, které se přes noc rozšíří na celé území ČR. Vítr má ve středu k večeru postupně slábnout.
Meteorologové varují především před výskytem sněhových jazyků a od vyšších poloh i závějí. Od úterního do středečního večera může napadnout pět až 15centimetrů sněhu, na horách až 30 centimetrů. V Čechách a na Moravě se v nižších polohách pod 400 metry nad mořem mohou vyskytnout srážky smíšené nebo dešťové.

Krásný den Vám přeji přátelé

11. června 2009 v 13:00

KRÁSNÉ VELIKONOCE

23. března 2008 v 12:24

Vánoční obrázky

12. listopadu 2007 v 15:07

SAYONARA - Japonský zelený čaj (byliny, bylinky)

24. září 2007 v 21:36
Zelený čaj si zachovává původní obsah účinných látek, hlavně onu zázračnou látku nazvanou epigalokatechingalát (EGCG), označovanou jako "rakovinová brzda". Zelený čaj je též ideální jako prevence cévních onemocnění včetně infarktu myokardu, je účinný i proti cukrovce, poruchám paměti, upravuje krevní tlak, stimuluje nervový systém, má antibiotický účinek.
 
 

Reklama

MOJE IKONKA

IKONKA NA WEB
MANŽEL A SYN MOTOCROSS